Pages Menu

Juwenalia Wrocławskie 2014 grafika

Juwenalia 2014 7/8 maja Wrocław, Wyspa Słodowa

Marcin Bubiński

W tegorocznej edycji Juwenaliów organizatorzy stawiają na „brudne” granie, kontrolowany hałas, dźwięki prosto z gramofonów oraz ciepłe brzmieniem inspirowane muzyką z Jamajki.

Już 7 maja ze sceny umiejscowionej na Wyspie Słodowej popłyną rockowe brzmienia kapel o uznanej pozycji, a także młodych – zdolnych, którzy o prestiż dopiero zabiegają.

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru będzie kultowy Acid Drinkers. Nazwa zespołu nawiązuje do amatorów tanich win, a sama kapela powstała w 1986 roku w Poznaniu. Przez lata ich styl ewoluował, począwszy od thrash metalu, aby skończyć na szeroko pojętym heavy. Ich dyskografię zamyka album „La part du diable” z 2012 roku.

Z klimatów mrocznych przejdziemy do tych bardziej buntowniczych. Z werwą i animuszem na scenie juwenaliów zagra legenda polskiego punk rocka Farben Lehre. Powstali mniej więcej w tym samym czasie co Acid Drinkers, w 1986 roku i od tego czasu nieprzerwanie kontestują zastany porządek. Ich ostatnia płyta to „Achtung 2012” z 2012 roku.

Jednak po tym mocnym uderzeniu uznanych firm polskiego cięższego brzmienia także nie zabraknie dobrego grania na Słodowej. Kolejnym wykonawcą jest powstała w 2006 roku Forteca. Stylistycznie balansują pomiędzy rockiem a metalem, a ich twórczość cechuje również niebanalny przekaz. Skupiają się na korzystaniu z utworów napisanych przez poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarski. To właśnie historia tego okresu jest jedynym motywem ich twórczości.  W zeszłym roku zadebiutowali albumem „Kto dziś upomni się o pamięć”.

Ostatni z wykonawców, to jak do tej pory niespodzianka, wyłoni go przegląd kapel studenckich zorganizowany przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach projektu WUDA, czyli – Wrocławski Uniwersytet Dostarcza Atrakcji. Zainteresowanie jest ogromne, a poziom według organizatorów bardzo wysoki. Kto zwycięży dowiemy się wkrótce i na bieżąco będziemy o tym informować

Drugiego dnia, czyli 8 maja na Wyspie Słodowej będzie królować hip-hop oraz reggae.

Gwiazdą tego dnia będzie Tede, czyli Jacek Graniecki – właściciel wytwórni Wielkie Joł, współzałożyciel legendarnej formacji Warszafski Deszcz.

Emocji na pewno nie zabraknie podczas występu przedstawiciela rapowej nowej fali, czyli Łukasza Małkiewicza, znanego szerzej jako Małpa. Przez szczerość i silny, emocjonalny przekaz można go porównać do rapera zza oceanu, święcącego obecnie sukcesy Drake’a. Debiut Małpy dystrybuowała legendarna Asfalt Records, spotkał się on z przychylną reakcją publiki i krytyki oraz zyskał status złotej płyty.

Na juwenaliowej scenie zagra również Zeus, czyli Kamil Rutkowski, łódzki raper i producent muzyczny działający od 1998 roku. Razem z Joteste tworzy grupę Pierwszy Milion. Od czasu wygranej w ogólnopolskim konkursie na demo roku, w 2008 roku, Zeus wydał cztery solowe albumy, z których ostatnim jest wydane w 2012 roku : „Zeus. Nie żyje”.

Bas Tajpan i Bob One „zaatakują” publikę pokładami reggae, dancehall i hip-hopu. Pierwszy z nich pochodzi z Dąbrowy Górniczej to wokalista i autor tekstów, którego kariera rozpoczęła się w drugiej połowie lat 90-tych. Jako artysta solowy zaistniał na początku nowego wieku na albumach producenckich IGS-a oraz w solowym projekcie Gutka Mustafarai. Bob One to jeden z najbardziej charakterystycznych wokali na polskiej scenie reggae/dancehall. Debiutował w roku 2001 z kolektywem Rainbow Hi-Fi, gdzie po raz pierwszy spróbował swoich sił na mikrofonie. Następnie dołączył do częstochowskiego sound systemu Rub Pulse. W 2008 wydał pierwszy solowy album „Jeden”. Duet ten wspólnie wydał EP w 2012  „Wszystko na sprzedaż”.

Na deser trochę reggae w wydaniu prezentowanym przez Sari Ska Band. Ich muzyka to mieszanka takich stylów jak ska, reggae, rocksteady i swing. W kompozycjach grupy dominują skoczne, motoryczne kompozycje nawiązujące do stylistyki legendarnej wytwórni Two Tone.

Wstęp Wolny

Szczegóły na: juwenalia.wroclaw.pl