Kair-Kapsztad autostopem

red.

- kategorie: Podróże

„Kair- Kapsztad autostopem” to samotna podróż młodej dziewczyny przez Czarny Ląd. Monika Masaj ma dopiero 23 lata, ale już udało się jej samotnie przemierzyć Europę i Azję z wykorzystaniem tego środka transportu. Tym razem wybiera się do Afryki.

Start projektu będzie miał miejsce w Kairze, skąd autostopem przejedzie na południe kontynentu – do Kapsztadu. Poprzez ten projekt podróżniczka chciałaby przybliżyć kulturę i tradycję różnych państw oraz pokazać wszystkim kobietom, że płeć wcale nie jest ograniczeniem. Razem poznamy niezwykłe kobiety i ich codzienne życie w 9 afrykańskich krajach:(Egipcie, Sudanie, Etiopii, Somalilandzie, Kenii, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe oraz RPA. -W podróżach szczególnie bliski jest mi temat kobiet, tych podróżujących, ale także i najprostszych matek i żon – mówi podróżniczka. Afryka nie będzie pierwszym miejscem, w którym Monika Masaj dowie się, jak to jest „być kobietą”. Podczas swojej wcześniejszej podróży do Afganistanu miała okazję zgłębić ten temat, prowadząc warsztaty z praw kobiet na Uniwersytecie w Kabulu. -Do wyprawy zainspirowały mnie dwie kobiety podróżniczki: Delia Akeley i Florence Baker, które pokazały światu, że nawet sto lat temu w sukni i kapeluszu można było przemierzyć ten kontynent. Często słyszę, że nie mogę lub nie powinnam czegoś robić, bo jestem kobietą. Ta podróż ma zmotywować, zainspirować oraz pobudzić do działania i podejmowania decyzji wszystkie kobiety, które wciąż nie mają pewności siebie.
Warto wspomnieć, że nazwisko Moniki brzmi jak nazwa jednego z najbardziej znanych plemion zamieszkujących Kenię – Masajów. Niewątpliwie był to jeden z powodów, dla których za cel wyjazdu obrała ona ten właśnie rejon świata. W efekcie podróży powstanie seria videorelacji i poradników online. Planowane jest także wydanie książki opisującej cały projekt. Relację z wyprawy będzie można śledzić na stronie www.zepsutykompas.com

notka biograficzna
Monika Masaj – studentka etnologii oraz absolwentka bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Wrocławskim. Z zamiłowania jest autostopowiczką i podróżując w ten sposób udało jej się odwiedzić już ponad 40 krajów w Europie i Azji. Ostatnie pół roku spędziła podróżując przez Afganistan i Pakistan. Tym razem wybiera się w podróż przez całą Afrykę. Na co dzień swoje przemyślenia i zdjęcia z podróży publikuje na blogu www.zepsutykompas.com

zajrzyj tutaj